ÚSTNÍ HYGIENA

Bližší informace na:

Pavla Hlavjačíková, DiS., Radomyšlská 211, Strakonice   (ubytovna NEMOCNICE)

Tel.: 606 633 022

Tel.: 383 314 452

e-mail: p.hlavaj@seznam.cz

 Každý si přejeme mít krásný a zdravý úsměv, který nemusíme nijak zakrývat. Zdravé zuby, bledé nekrvácející dásně a svěží dech dokáží podtrhnout přirozenost našeho úsměvu.

V dutině ústní se nachází velké množství mikroorganismů. Tyto bakterie se usazují na povrchu zubů a spolu se slinou a buňkami okolních sliznic vytvářejí povlak, který nazýváme zubní plak. Živnou půdou pro tyto bakterie je cukr, který přeměňují na agresivní kyseliny. Ty pak poškozují okolní tkáně, leptají sklovinu a vzniká tak zubní kaz, dále poškozují závěsný aparát zubu a dochází k zánětu dásní – gingivitis. Pokud nedojde k odstranění plaku, dochází k jeho zmineralizování a vytváří se zubní kámen, kyseliny pronikají do hloubky a vytváří se parodontální choboty a vzniká tak parodontóza – parodontitis. Na konci tohoto procesu dochází ke ztrátě zubu.

Schopnost lidského organismu odolávat tomuto onemocnění závisí stejně jako u zubního kazu především na pečlivé ústní hygieně, správné výživě a zdravém životním stylu. Parodontitis je zdlouhavou a organismus zatěžující nemocí a to především díky přítomnosti bakterií, které mohou ohrožovat celý organismus. Závažnost onemocnění úzce souvisí se zdravotním stavem a imunitním systémem nemocného. Negativní dopad mají vnější faktory jako je stres, kouření a dlouhodobé užívání některých léků.

Není bez zajímavosti, že toxiny produkované bakteriemi plaku zvyšují dle dostupných statistik riziko předčasného porodu, mozkových příhod a srdečního infarktu.

O zubní hygienistce mnoho lidí slyší poprvé, protože většinou její činnost zastali zubní lékaři. V současné době se ale specializace rozšířila, a proto byl zaveden nový pojem „zubní hygienistka“, která se nespecializuje na vrtání zubů, ale pouze na jejich čištění, které předchází zánětům. Její hlavní činností je kontrolovat stav chrupu klienta. Jestliže ji navštívíte, dostanete rady o nejvhodnějším způsobu čištění, ale samozřejmě vás zbaví zubního kamene. Díky rozdělení těchto činností se může zubař specializovat pouze na závažnější zákroky.

                                   Dentální hygienistka nenahrazuje práci stomatologa                                                                                                                          

Čištění zubů a dásní dentálním hygienistou nebo stomatologem je základní preventivní krok rozvoje zubního kazu, zubního kamene a zánětu dásní. Dentální hygienista stanovuje index čistoty chrupu a následně odstraní povlaky, zubní kámen, nánosy, pigmentace a zápach z úst.

Jakou péči nabízíme:

- Vyšetření a zhodnocení stavu zubů a dásní, pomocí vyšetřovacích indexů.
- Poradenství jak nejlépe a nejefektivněji pečovat o chrup.
- Výběr důležitých pomůcek pro udržení zdravého úsměvu a jejich nácvik používání
- Odstranění zubního kamene

- Odstranění pigmentací zubů

- Zamezení citlivosti zubů metodou DENSHIELD
- Bělení zubů ordinační

- Aplikace šperků na zuby

 Všichni  pacienti zůstávají v péči svého zubního lékaře.

Ordinace neposkytuje běžné stomatologické ošetření /plomby, akutní bolesti apod./ Pro prevenci a informace je možné se objednat bez doporučení zubního lékaře, v případě vážnějších potíží, parodontitidy (paradentózy), infekčních onemocnění, celkových onemocnění je nutné doporučení zubního lékaře. Spolupracujeme s mnohými zubními lékaři. Zeptejte se Vašeho stomatologa na možnosti ošetření u dentální hygienistky.