Thajská tradiční masáž

 

Co je thajská masáž

„Když v Thajsku někdo onemocní, tak ten, který ovládá umění medicíny, začne různě přetáčet a převalovat tělo nemocného, potom na něj skočí a na závěr jej pošlape.“
..takto viděl thajskou masáž Evropan ke konci 17.stol...

 

Thajská tradiční masáž, která je v Thajsku nazývána NUAD BORAN  (thajsky  – นวดแผนโบราณ) má velmi dávnou a hlubokou tradici. Pro velké množství protahovacích manévrů se často používají popisy jako „aplikovaná hatha jóga“ či reklamní název „jóga pro líné“. Termín, popisující umění thajské masáže obraznou formou, je „jógová masáž“.

Své kořeny má v severní Indii asi před 2 500 let př.n.l. Za jejího zakladatele je považován severoindický lékař a učenec Jivaka Kumar Banccha, který byl Buddhovým přítelem. Zároveň byl lékařem tehdejšího krále i celé mnišské obce. Byli mu také připisovány znalosti o léčivé síle bylin a minerálů. Mnoho lidí v Thajsku ho proto uctívá jako otce a zakladatele medicíny a na jeho památku se dodnes konají malé pobožnosti. 

 

Teoretickým základem thajské masáže je nauka o neviditelných energetických liniích, které prochází lidským tělem. V thajské tradici se nazývají seny a je jich velké množství. Seny jsou totožné s meridiány v čínské medicíně nebo s nadis v indické tradici. Pro thajskou tradiční masáž používáme 10 nejdůležitějších senů.

 

Při thajské tradiční masáži se ošetřuje energetické tělo prostřednictvím energetických linií - senů a prostřednictvím akupresurních bodů, které na nich leží. Dají se takto rozvolnit  energetické blokády, rozproudit stagnující energii, znovunastolit rovnováhu, léčit některá onemocnění nebo mírnit bolest.

Pomalé, rytmické a houpavé pohyby při thajské tradiční masáži navodí u klienta stav hluboké relaxace. Poté nastupují drobná a důsledná protažení, která se stupňují až do jógových pozic.

 

Severní a jižní styl thajské masáže

Thajské masáže se dělí na dva styly: severní a jižní. Jižní styl je vyučován především v kláštěře Wat Pho v Bangkoku. Je razantnější a využívá více protahovacích technik. Centrem severního stylu je Chiang Mai. Severní styl je pomalejší, mírnější a soustředí se cíleněji na práci s energetickými liniemi.

 

Přes intenzitu a práci s hlubokými strukturami není tradiční masáž vyčerpávající pro maséra ani pro masírovaného. Vidíte-li dobrého maséra při práci, můžete mít pocit, že tradiční masáž je vlastně meditací. Obrovské soustředění, tušená, nikoliv viditelná síla, dokonalé sladění pohybů - to je Nuad Borán (thajsky „starobylá masáž“).

 

Ideový podklad techniky

Představa energetických drah, probíhajících celým tělem je základem thajského lékařského učení. Indický původ a vliv je zřetelný, neboť celá teorie stojí na filosofii jógy. V ní je životní energie (označovaná Prána) přijímána společně s vdechovaným vzduchem a snědeným jídlem. Pomocí sítě energetických linií (Prána Nádi) je lidská bytost napájena životní silou. Energetické linie jsou neviditelné a nedají se anatomicky prokázat. Vytvářejí „druhou kůži“ či další tělo, obalující „hrubé“ tělo fyzické. Energetické tělo (Pranamaya Kosha) je složeno z množství energetických drah; udává se až 72 000. Z této záplavy vybrala thajská masáž 10 hlavních: sib sen, tedy 10 Senů.

Tlakové body uložené na drahách lze považovat za jakási „okna“, otevírající se do těla. Jimi se uskutečňuje výměna energií mezi lidským tělem a jeho okolím, nastolující rovnováhu člověka a vesmíru. Poruchy v proudění energie snižují hladinu Prány v těle a vedou k rozvoji onemocnění. Práce na energetických drahách spolu s masáží tlakových bodů odstraňuje blokády, podporuje volný tok Prány a obnovuje návrat zdraví a pocitu pohody.

 

Trvání

Lidé, navyklí na čtvrt až půlhodinové klasické masáže, budou možná překvapeni délkou thajské masáže. Minimální vhodná délka se udává kolem 90 minut. Celotělová sestava se svou vyvážeností vzpírá našemu spěchu. Uvolnění, které práce maséra přináší nelze vychutnat během krátké doby. Masírovaný člověk snadno ztratí pojem o času.

Vhodné využiti

 

Indikace thajské masáže

• thajská masáž zbavuje bolesti a ztuhlosti svalů a kloubů
• thajská masáž zlepšuje pohyblivost kloubů a pružnost šlach
• thajská masáž uvolňuje proudění energie v těle
• při thajské masáži odpočívá tělo i mysl
• thajská masáž stimuluje krevní oběh a lymfatický systém
• uvolněním energetických bloků přispívá thajská masáž ke zvýšení imunity
• thajská masáž je vhodnou formou aktivního odpočinku

•pracovní nebo osobní zátěž, stres, nemožnost účinně relaxovat

•atletické sporty, tanec, fyzická námaha

•regenerace, rehabilitace

•psychosomatická onemocnění

Léčebné použití thajské masáže se neomezuje jen na pohybový systém. Výborné efekty jsou u bolestí zad a hlavy, vyčerpání, stresových poruch a psychosomatických obtíží. Dobré efekty má i na panické poruchy a únavový syndrom.

 

Kontraindikace thajské masáže

• thajská masáž není vhodná při akutním onemocnění či poúrazových stavech
• thajská masáž není vhodná při menstruaci, v těhotenství a v šestinedělí
• thajská masáž není vhodná při vysokém krevním tlaku, srdečních onemocněních

•thajská masáž není vhodná pacienty s osteoporózou a křečovými žilami.

 

Oblečení při masáži

Ti, kteří znají klasickou masáž, jsou zvyklí se částečně či zcela svléknout. V Thajsku je to z tradičních důvodů zcela nemožné. Pacient i masér jsou vždy plně oblečeni, v haleně a kalhotách z hedvábí. V našich podmínkách má mít masírovaný lehký a volný oděv, nevhodné jsou jeansy a silné svetry. Oděv maséra má být obdobný, aby umožnil volný pohyb. Thajská masáž se vždy odehrává na měkké podložce (futon) přímo na podlaze. Za účelem velkého protažení nelze použít masážní lehátko.