MOBILIZACE A MĚKKÉ TECHNIKY

jsou velmi účinnou a uznávanou technikou v léčbě a prevenci poruch pohybového aparátu. Jejich využití nalezneme prakticky ve všech klinických oborech, ve sportovní medicíně a v léčbě jak akutních. tak chronických onemocnění muskoloskeletálního systému.

Měkké techniky

Měkké techniky je ošetření zaměřené na svalové úpony, svalové fascie, šlachy, podkoží a kůži. Slouží také jak k uvolnění svalových spasmů a k odstranění tzv. reflexních, obvykle bolestivých změn ve svalech a okolních strukturách, tak i k celkovému uvolnění.

Provádí se bez použití masážních emulzí. Nervová zakončení a receptory (čidla) v kůži, podkoží a šlachách přenášejí po mechanickém podráždění impulsy reflexním obloukem do vnitřních orgánů v daném segmentu, čímž se dají reflexní cestou ovlivnit porušené funkce těchto orgánů. Vzruchy přenesené nervovými drahami do mozku mají pozitivní vliv i na psychiku, čímž se vysvětluje celkový zklidňující účinek.

 

Mobilizace páteře, kloubů a žeber

Mobilizace páteře, periferních kloubů a žeber postupně uvede kloub do správné polohy nenásilnou metodou (na rozdíl od manipulace, kdy se jedná o prudkou jednorázovou akci a dnes už se od ní upouští z důvodů rizika natažení či natržení vazů i jiného vážného poškození).

Mobilizace odstraňuje dlouhodobé bolesti na hrudi, bolesti hlavy, šíje, zad, horních končetin, hlavy, dechové potíže, závratě, pocity na omdlení, nauzeu (nucení na zvracení) parestézii, tachykardii, anxiozu (úzkost), strach ze smrti apod.

 

Tyto techniky používám jako doplňkové rechniky hlavně v rámci klasické regenerační masáže, buď jako prevenci nebo při akutních problémech bolestí zad.