Baňkování

Baňkování (někdy také vakuterapie) je vhodná doplňková metoda klasických masáží. Baňkování je metoda stará několik tisíc let, která pochází zřejmě ze staré Číny.

Baňky a baňková masáž působí fyzikálně a reflexně. Zároveň je také výrazně ovlivňován metabolismus organismu, neboť v okolí přiložené baňky dochází k rychlejší látkové výměněBaňkování dokáže odstranit bolesti páteře a pohybového aparátu a také příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů.

Baňkování spočívá i v přikládání skleněných, umělohmotných nebo silikonových baněk na pokožku. Vzduch v baňce se před aplikací zahřeje a vytvoří se v něm podtlak. Baňka se pak přisaje na kůži, kterou podtlak vtáhne dovnitř. Pokožka se prudce prokrví a zčervená. Tato metoda je však naprosto bezbolestivá, pociťujete pouze lehké pnutí, jakoby táhnutí kůže.

 Baňky se většinou přikládají na dobu 20 minut. Zejména po první aplikaci je možné, že na těle zůstanou v místech, kde byly baňky přiloženy, „modřiny“ – ty však nejsou nebezpečné a během několika dní se samy ztratí.

Nejčastěji se setkáme s přikládáním baněk na záda – na ně se většinou aplikuje 8 – 12 baněk ve dvou souvislých řadách okolo páteře. Baňkovat však lze i jiné části těla.

Při baňkování se organismus prohřeje a uvolní. Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny. Baňkování je jedna z mála masážních metod, která je doporučena i při nemoci. Při zvýšené teplotě se baňky mohou např. přikládat na plíce a průdušky a tím dochází ke zlepšení dýchání.

 

 

Účinky:

·         odstraňuje blokády a ztuhlé svaly

·         detoxikuje organismus

·         příznivě působí na lymfatický systém

·         příznivě ovlivňuje problémy se zažíváním

Baňkování není vhodné, pokud trpíte:

·         trombózami

·         křečovými žilami

·         gangrénami

·         máte otevřené rány nebo hnisavé infekce